7 zasad pielęgnacji drewnianych mebli 

7 zasad pielęgnacji drewnianych mebli 

Posiadasz drewniane meble? 

Jeśli chcesz, aby wyglądały równie pięknie za kolejne 10 lat, musisz wiedzieć jak je pielęgnować. Poniżej znajdziesz najważniejsze rady dotyczące odpowiedniej konserwacji drewnianych mebli.

  • Odpowiednia wilgotność 

Drewniane meble najlepiej czują się w pomieszczeniu o wilgotności w okolicach 60%. Kiedy wilgotność powietrza przekracza 70% lub spada poniżej 45% meble mogą zostać uszkodzone. Istotne jest również, aby wietrzyć pomieszczenie, w którym stoją drewniane meble.

  • Odpowiednia temperatura 

Meble wykonane z drewna najlepiej ustawić w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza waha się między 15 a 30 stopni Celsjusza. Należy również pamiętać, by mebli nie ustawiać w pobliżu źródła ciepła np. tuż obok kaloryfera, kominka czy pieca. Minimalna odległość od źródła ciepła wynosić powinna ok 1 metra. Kontakt z gorącymi przedmiotami może bowiem skutkować powstaniem białych przebarwień, które wnikają głęboko w strukturę drewna i bardzo trudno jest je później zniwelować. 

  • Woda 

Woda, to jeden z największych wrogów drewnianych mebli. Dlatego tak ważne jest, aby zostały odpowiednio zaimpregnowane. Jeśli rozlejemy wodę na drewniany blat, należy ją jak najszybciej zetrzeć. Warto użyć do tego papierowych ręczników i delikatnej ściereczki, by nie uszkodzić powierzchni mebla. Jeśli mamy drewniane meble w łazience, gdzie są one narażone na ciągły kontakt z parą wodną, która unosi się i osiada na blatach i frontach mebli, należy zainwestować w odpowiedni system wentylacyjny pomieszczenia. Dodatkowo warto raz dziennie przetrzeć takie meble suchą szmatką. 

  • Odbarwienia

A co jeśli rozlejemy czerwone wino lub sok z czarnej porzeczki na drewniane meble? Podobnie jak w przypadku wody, należy jak najszybciej osuszyć mokrą powierzchnię mebla. W przypadku kolorowych napojów możemy bowiem spodziewać się plam, których już nie uda się usunąć. Zarówno czerwone wino jak i sok szybko wnikają do wnętrza drewna i mogą pozostawić trwałe przebarwienia, których już nie uda się wyczyścić. Podobnie należy postępować w przypadku, gdy na drewnianych meblach rozsypiemy środki chemiczne lub artykuły spożywcze, które posiadają właściwości barwiące. Szybka reakcja pozwoli nam cieszyć się pięknem drewnianych mebli bez plam. 

  • Podkładki 

Pijąc gorącą kawę lub herbatę nigdy nie stawiamy kubka bezpośrednio na drewnianym blacie. Gorące lub bardzo zimne płyny mogą zostawić trwały ślad i uszkodzić drewniane meble. Pracując przy drewnianym biurku powinniśmy również używać odpowiednich podkładek. Pisząc na luźnych kartkach możemy bowiem uszkodzić blat mebla. 

  • Odpowiednie środki czyszczące

Zawsze używaj odpowiednich środków do czyszczenia i pielęgnacji drewna. Nie stosuj uniwersalnych preparatów, ani tych “dwa w jednym”. Jeśli chcemy wyczyścić meble, kupujemy preparat do czyszczenia, jeśli zależy nam na konserwacji drewna, szukamy środka konserwującego. Dodatkowo powinniśmy zwracać uwagę również na rodzaj drewna i jego wykończenia. Dla przykładu, środki przeznaczone do pielęgnacji mebli lakierowanych z pewnością zaszkodzą olejowanym meblom egzotycznym. Uniwersalne środki do pielęgnacji drewna nie są dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli producent zapewnia, że tak właśnie jest. Powinniśmy odpowiednio dobierać preparaty dedykowane do konkretnych drewnianych mebli. Tylko wtedy zachowają one piękny wygląd na długie lata. 

  • Regularne czyszczenie

Aby drewniane meble zachowały swój niepowtarzalny urok powinniśmy dbać o nie i regularnie je czyścić. To właśnie codzienne nawyki będą mieć wpływ na to, jak będą wyglądać nasze meble za kilka lat. Ścierając rozlane napoje, wycierając nieestetyczne plamy oraz konserwując meble zgodnie z instrukcją producenta możemy mieć pewność, że będą nam służyć przez wiele lat a nawet pokoleń. 

Nowoczesny design

Nowoczesny design

Gwarancja jakości

Gwarancja jakości

Transport

Transport

Wsparcie

Wsparcie